1 Eylül 2012 Cumartesi

Zuhal'in Kahvesi


Bir yaz daha bitiyor, Eylül ayı Sonbahar'ın başladığını gösteriyor. Günler daha kısalmaya başladı hava erken kararıyor. Güneş daha az gökyüzünde, hava daha serin insan biraz daha hüzünlü sonbahar gelince....Tatil bitiyor, iyi kötü bir yaz daha sona erdi, belki beklentilerin altında belki çok mutsuz, belki de unutulmaz bir yaz oldu. Eylül ayı bitişler başlangıçlar, yenilikler değişiklikler ayıdır. Bazen bir karın ağrısıdır, bazen bir sancıdır bilinmeyene doğru gidilen, bazen büyük bir heyecandır. Çocuklar için okula başlama telaşı, büyükler için hayatında yeni bir mevsime yeni bir döneme başlama telaşıdır. Büyük bir heyecanla, büyük hazırlıklarla, yüksek bütçeli tanıtımlarla  yeni yayın dönemine başlayan tv kanalları gibi insan da kendini, hayatını yeni sezona hazırlıyamıyor. Sonbaharın gelmesi Eylül ayının hüznü insanın biraz daha depresif biraz daha mutsuz olmasına neden oluyor. Belki güneşin daha az görünmesi belki sararan dökülen yapraklar belkide soğuyan havalar insanın enerjisini azaltır. Bilimsel araştırmalar mevsim değişikliklerinin özellikler sonbahar başlangıçlarının insanın daha depresif daha mutsuz olmasına yolaçtığını gösteriyor. Uzmanlar sonbaharın bazı kişilerde "yorgunluk, bitkinlik, enerji kaybı, isteksizlik, çabuk sinirlenme, karamsarlık, libidodaki azalma, konsantre olmada güçlük, uykusuzluk, yorgun ve bitkin uyanma" gibi durumlara yolaçabildiğin söylüyor.
Sonbaharın hüzne, umutsuzluğa, mutsuzluğa neden olmaması için Hint felsefesinin bu kurallarını unutmamalı.....

" İçinde başlangıç yapılan her an, doğru andır. Her şey doğru anda başlar, ne erken ne geç. Hayatımızda yeni bir şeyler olmasına hazırsak, o da başlamaya hazırdır.
 "Bitmiş olan bir şey bitmiştir. Bu kadar basittir. Hayatımızda bir şey sona ererse, bu bizim gelişimimize hizmet eder. Bu yüzden serbest bırakmak, gitmesine izin vermek ve elde etmiş olduğun bu tecrübeyle ileriye doğru bakmak daha iyidir.  Kendine iyi bak. Tüm kalbinle sev. Sonuna kadar hayatın tadını çıkar. Hayatınızdaki her gün bir hediyedir, kıymetini bilin."

 


3 yorum:

  1. Zuhalciğim ellerine sağlık..Bir kahvede bereber mi içsek?

    YanıtlaSil
  2. Adsız kişi ben oluyorum:)))Funda Çat.

    YanıtlaSil
  3. Fundacığım, teşekkür ederim.... en yakın zaman da kahve içelim:))))

    YanıtlaSil