9 Kasım 2010 Salı

Aşka Dair


Dünyanın en ünlü ve güvenilir ilişki terapistleri olarak bilinen Dr. John ve Julie Gottman geçen ay ülkemize gelerek seminerler verdiler.
Bu ikili yıllar süren çalışmaları sonunda evliliğin, ilişkilerin sırlarını çözmüşler ve ayrılığın çeşitli tekniklerle önlenebilir olduğunu kanıtlamışlar.
Gottman'ların hiç bitmeyecek ilişki için verdikleri altın öğütler şöyle:
Mutlu ilişki için sorunların kısa sürede çözülmesi gerekmiyor. Hatta her iki taraf da ideallerinden ve davalarından vazgeçmeden, sorunlarla bir süre yaşamak iyi bile olabilir. Anlaşamadan da birlikte ve mutlu yaşamayı öğrenmek adına.
Nevrozlar ya da kişilik problemleri evliliklerin bitmesi anlamına gelmiyor.
Eşlerin farklı ihtiyaç, istek ve diyalog şekillerine sahip olmaları ilişkinin yürümesine engel değil.
Aynı şeylere ilgi duymak evlilikleri kurtarmaya yetmiyor.
Sanıldığının aksine çoğu evliliğin bitişinde 3. kişiler rol oynamıyor.
Erkeklerin evli olma fikrine kadınlardan daha uzak olduğu doğru değil.

İLİŞKİYİ SÜRDÜRMENİN YEDİ İLKESİ

1. Aşk haritanızı geliştirin. Gottman, beyninizde eşinizle ilgili bilgileri depoladığınız yeri aşk haritası olarak tanımlıyor. Ne kadar çok bilgi olursa, o kadar iyi. Eşinizin hayallerini, ilgi alanlarını ve umutlarını bilmelisiniz.
2. Şefkatinizi ve hayranlığınızı ayakta tutun.
3. Birbirinize sırtınızı değil, yüzünüzü dönün.
4. Size bir şeyler öğretmesine izin verin. Bir ilişkide kimliğinizi korumak önemlidir ama eşinizden öğrenmek, esnek olmak da önemlidir. Eğer bu etkileşim karşılıklı olursa, eşler birbirine daha derinden saygı duyar.
5. Çözülebilir sorunları çözün. Halledilebilecek meseleler üzerinde uzlaşmak önemli. Bunun için şu beş basamağı dikkate alın: Yumuşak bir başlangıç yapın, tamir ve telafi girişimlerinde bulunmayı ve bu girişimleri kabul etmeyi öğrenin, kendinizi ve onu teskin edin, özveride bulunun ve birbirinizin hatalarına tolerans gösterin.
6. Tıkanıklığı açın. Temel sorunların çözülememesinin nedeni, her iki tarafın birbirinden çok farklı fikirlerinde inat etmesidir. Bu iletişimin önünü keser. Uzlaşamasanız bile, eşinizle empati kurmaya çalışın.
7. Paylaşılan anlamlar yaratın. Ritüeller, gelenekler, rol veya semboller üzerinden ikinizin de paylaştığı bir değerler sistemi yaratın. Bu sizi birbirinize yakınlaştırır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder