25 Haziran 2011 Cumartesi

Yemek Gazetesi,

Yiyip içtiklerinizle yaz hastalıklarından korunabilirsiniz
 Yaz kiraz, çilek, böğürtlen, gibi antioksidan yüklü meyveler, domates, yeşil-kırmızı biber gibi C vitamini deposu sebzeler ve protein deposu balıklarıyla çıktı geldi sonunda! Doğru yiyecekleri seçerek yazın rastlanacak bazı rahatsızlıkları önlemek, iyileşmesini hızlandırmak mümkün.
KAS KRAMPLARI
Susuzluk ve elektrolit dengesindeki değişimlere bağlı olarak kramplar gelişebiliyor. Sıvı kaybettiğimiz zaman kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum mineralleri dengesi de değişiyor ve bu dengesizlik kramplara yol açıyor.
Ne yemeli?
Bol bol taze sebze-meyve yiyin. Doğal mineralden zengin su için.
GÖZ SORUNLARI
Yüzülen su temiz değilse göz iltihapları sık olur. Gözü korumak için A vitamininden zengin yiyeceklerle beslenin. A vitaminini et, sakatat gibi hayvansal kaynaklarda bol bulunur.
Ne yemeli?
A vitaminin bitkisel şekli olan Beta-karoteni ise koyu yeşil yapraklı sebzeler, domates, patates, havuçtan alabilirsiniz. Çinko minerali de göz sağlığı için çok önemlidir. Yazın bol çinko minerali alabilmek için balık ve deniz ürünleri güzel kaynaklar. Gözünüzü güneşin zararlı etkilerinden korumak için çok önemli bir antioksidan olan luteinden zengin yumurta ve yine domatesi de ihmal etmeyin. 
UÇUKLAR
Uçuklar yazın genelde aşırı güneşe maruz kalınca deriyle mukozanın birleştiği yerde kendilerini gösterirler. Yani burun içi, ağız kenarı gibi yerlerde. Size önerim zaten sık uçuk çıkaran biriyseniz güneşe çıkmadan önce yüzünüze vücudunuza sürdüğünüzden çok daha yüksek koruma faktörlü (50-60 gibi) bir krem sürmeniz. Özellikle dudak kenarlarına bolca sürün.
Ne yemeli?
İlk güneşe çıkışlarınızda veya aşırı güneşli günlerde proteinden zengin beslenin. Izgara et-tavuk-balık yumurta gibi yiyeceklere ağırlık verin. Yazın ideali bol balık, yumurta ve yoğurt. Proteinden zengin beslenme cilt direncinizi artıracaktır.
MANTAR
Islak mayo-bikiniyle dolaşmak maya mantarı enfeksiyonlarına davetiye çıkartır. Kandidalar (maya mantarları) normalde zaten kadınların doğal vaginal florasında bulunur. Ancak bazen sayıları artar ve patojen (hastalık yapıcı) hale gelirler.
Ne yemeli?
Şekeri ve şekerli yiyecekleri, içcekleri, alkolü kesin. Mantarlar şekere bayılır! Proteini artırın.
KURU CİLT
Yazın daha çok terliyoruz. Sıvı ihtiyacımız daha çok artıyor. Ayrıca denizin tuzu, havuzun kloru cildimizi daha da kurutuyor. Artı güneş ışınları da cabası!
Ne yemeli?
Yaz meyvelerini baş tacı edin. Çilek, böğürtlen, yaban mersini bol C vitamini içeriğiyle cilde destek veren kollagen liflerin sıkı kalmasını sağlar. Şimdi domates zamanı. Bol bol domates yiyin. İçerdiği beta karoten ve C vitaminiyle cilt direncini artırır. Balık içerdiği Omega3 yağlarıyla cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Zeytinyağı içerdiği E vitaminiyle cildinize destek verir.
Ne içmeli?
Bulunduğunuz yerin sıcaklığına göre su ihtiyacınız artacaktır. Yazın bazı kişilerde ihtiyaç 4-5 litreye çıkabiliyor. Doğal mineralden zengin suyu tercih etmelisiniz. Terlemeyle kaybettiğiniz kalsiyum ve megnezyum minerallerini yerine koymak için suyunuzun özellikle bu minerallerden zengin olmasına özen gösterin. 

Dr. Yasemin Bradley-Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder